przyklejone

Auto zastępcze z OC

autozastepczezocJeśli nasz samochód został unieruchomiony ze względy na wypadek lub w związku z awarią to możemy się ubiegać o auto zastępcze. O tym czy należy nam się auto zastępcze decyduje sytuacja z jaką mamy do czynienia. W przypadku, gdy nasz samochód został unieruchomiony na skutek wypadku, którego winowajcą jest kierowca innego pojazdu możemy się ubiegać o samochód zastępczy a wszelkie koszty związane z otrzymaniem przez nas auta zastępczego zostaną pokryte z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji.

Auto zastępcze możemy załatwić na własną rękę ot, poprzez wizytę w dowolnej wypożyczalni samochodów przy  czym należy pamiętać, że przed wypożyczeniem auta powinniśmy złożyć stosowne oświadczenie u ubezpieczyciela pojazdu sprawcy. W oświadczeniu warto uzasadnić konieczność pozyskania auta zastępczego np. że jest ono nam niezbędne do dojazdu do pracy, podwożenia dzieci do szkoły lub wręcz realizowania obowiązków zawodowych. Ubezpieczyciel sprawcy może wyrazić sprzeciw dając nam do zrozumienia że możemy poruszać się komunikacją publiczną. Należy wówczas napisać odwołanie z informacją o braku możliwości korzystania z komunikacji publicznej w danym regionie (o ile takie problemy występują) lub po prostu informując ubezpieczyciela że sytuacja taka ww znaczący sposób komplikuje nam sprawy i gdybyśmy chcieli korzystać z komunikacji publicznej to nie kupowalibyśmy samochodu w ogóle.

Auto możemy wynająć tylko na czas naprawy naszego auta lub jeśli jest to szkoda całkowita do momentu wypłaty odszkodowania lub wcześniej jeśli byliśmy wstanie dokonać zakupu auta wcześniej tj. przed otrzymaniem odszkodowania.

Warto zaznaczyć, że wypożyczyć powinniśmy auto tej samej lub podobnej klasy ale nie może nam zostać narzucona z góry maksymalna stawka za wynajem auta czyli nie musimy mieścić się w konkretnej kwocie ale wypożyczone przez nas auto nie powinno odbiegać klasą od naszego auta, które zostało skutecznie unieruchomione przez sprawcę kolizji czy wypadku.